مجهزترین مرکز تشخیص و درمان بیماریهای دهان و زبان:

02126610942

 09301783838

نکات کلیدی پیشگیری از سرطان دهان

نکات کلیدی در زمینه سرطان دهان به قلم دکتر نسترن گودرزی متخصص بیماریهای دهان ، فک و صورت

سرطان دهان در دنیای امروز یکی از مشکلات و بیماریهای مهم در زمینه بیماریهای دهان، فک و صورت میباشد. در اصطلاح به تکثیر نامتعارف و بیش از حد سلولهای سطحی مخاط دهان سرطان دهان گفته میشود که عامل اصلی آن ژنتیک است اما در کنار ژنتیک یکسری از عوامل به عنوان عناصر تشدید کننده سرطان تلقی میشوند که در راس آنها مصرف دخانیات (سیگار، قلیان، تنباکوی جویدنی) و مشروبات الکلی میباشد.

عامل موثر دیگر در این زمینه قرارگیری طولانی مدت در معرض نور خورشید است که سبب ایجاد سرطان در لب ها و علی الخصوص در لب پایین میشود.

یکی دیگر از عواملی که خود به تنهایی سبب ایجاد سرطان دهان میکند ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV میباشد. ویروس پاپیلومای انسانی به تنهایی عامل ایجاد سی درصد از سرطان های دهانی است. علت اصلی بروز این بیماری ارتباطات جنسی نامطمئن و به خصوص رابطه جنسی دهانی با افراد مشکوک ، افراد ناقل و افراد داری HPV میباشد.

علائم و نشانه هایی که ممکن است منجر به سرطان دهان شود
یکی از مهمترین مسائل وجود زخم در دهان است. اگر زخمی در دهان دارید (حتی یک زخم بسیار کوچک) که به مدت بیش از دو هفته در دهان باقی مانده است و هیچ علت خاصی برای آن پیدا نمی کنید حتما جهت بررسی به متخصصین بیماریهای دهان، فک و صورت مراجعه فرمایید .

همچنین هر تغییر رنگ سفید، قرمز و قهوه ای در مخاط دهان باید بسیار جدی گرفته شود. اگر تغییر رنگ قهوه ای باشد ممکن است به بیماری ملانوما دچار باشید که آن هم نوعی از سرطان در دهان میباشد.

یکی دیگر از علائم سرطان دهان، ضایعات برجسته در داخل دهان هستند. اگر برجستگی غیر عادی در داخل دهان مشاهده نمودید حتما جهت بررسی دقیق به متخصصین بیماریهای دهان مراجعه فرمایید.

کلیپ آموزشی پیشگیری از سرطان دهان . دکتر نسترن گودرزی متخصص بیماریهای دهان، فک و صورت

نشانی مرکز بیماریهای دهان ، فک و صورت دکتر نسترن گودرزی

تهران، خیابان دکتر شریعتی، بالاتر از میرداماد، روبروی مترو شریعتی (کوچه شواری)، ساختمان پزشکان رازی، طبقه پنجم، واحد 20

تلفن های تماس:

02126610942

09301783838